תקציר

עד שנת 1995 הכיר משרד התיירות במלון דירות, הן לצורך הקצאת קרקע והן כסוג של מלון הזכאי ל"מפעל מאושר", על בסיס תקנים פיזיים מפורטים, כאשר המאפיין העיקרי של מלון דירות היה תפעול של לפחות 50% מהיחידות כחדרי מלון רגילים על ידי חברת ניהול ואפשרות שיווק של עד 50% מהיחידות בשיטת Lease Back או Free Hold.
מלונות דירות דורגו בדומה למלונות רגילים, לחמש רמות מ- A ועד D2, ושיטה זו חלה גם על מלון סוויטות וכפרי נופש.
ראוי לציין כי בעבר אירעו מקרים בהם יזמים בנו ומכרו דירות למגורים, באזורי תיירות ונופש, תחת הכינוי "מלון דירות" ו"דירות נופש".
מבקר המדינה, בדו"ח 49 לשנת 1998 (בעמ' 361-367) עמד על הצורך למנוע תופעות אלה.
בשורת פסקי דין ניכרת מגמה של החמרה עם יזמות לבניה למגורים על קרקע שייעודה מלונאות.
בפסק דין האחרון של בית המשפט העליון בעניין זה בפרשת המרינה בהרצליה, אי התכלת ואח' נ. החברה להגנת הטבע ואח' (עע"ם 2273-03) שניתן ביום 07/12/2006, דחה בית המשפט את ערעוריהן של 6 חברות קבלניות, תוך שהוא מאמץ את פסק דינו של כב' השופט א' גורן בעת"מ 2038/98 האוסר בנייה למגורים במתחם המרינה. פסק דין זה הינו מנחה בהיבט העקרוני של שמירה על מתחמי קרקע בעלי אופי מיוחד המיועדים לרווחתו ושימושו של הציבור הרחב לצרכי נופש.
בפסיקת בתי המשפט בסוגיה נקבע העיקרון כי באזורים תיירותיים אשר על פי ייעודם המוגדר בהוראות התב"ע החלה במקום ו/או על פי תוכניות מתאר ארציות, ניתן להקים "מלון דירות" ו/או "דירות נופש", אזי היחידות בהם ניתנות למכירה לציבור הרחב ובלבד שישמרו שני עקרונות:
א. המבנה יתוכנן, יוקם ויתופעל כבית מלון.
ב. יחידות האירוח יועמדו לרשות הציבור הרחב מרבית ימי השנה.
בתוכניות מתאר מאושרות (תבע"ות) עדיין מופיעים מונחים כגון "מלון דירות" ו"דירות נופש" (לרבות "אכסון מלונאי מיוחד" בתבע"ות החדשות) כשימושים המותרים על קרקע שייעודה תיירותי ולכן משרד התיירות התייחס לסוגיה והציג את עמדתו ומדיניותו התיירותית בנושא בחוזר מנכ"ל מס' 5/2009 שפורסם ביום 25/05/2009 המעגן את הכללים ואמות המידה בנוגע לאכסון מלונאי מיוחד וכן בתיקון לחוזרי מנכ"ל מספר 16/2009, מיום 31/12/2009, ומספר 8/2011, מיום 24/07/2011.
בחוזרי מנכ"ל לעיל מוגדר כי אכסון מלונאי מיוחד: בית מלון המוגדר בהוראות התוכנית החלה בשטח ברשימת שימושי ו/או ייעודי קרקע כ"מלון דירות" ו/או "דירות נופש" ו/או בית מלון הפועל על בסיס Time sharing או על בסיס Leaseback. כמו כן, נקבעו ההוראות והתנאים לאישור אכסון המלונאי המיוחד.
צרו איתנו קשר לייעוץ והערכת שווי לדירת נופש. 

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מאמרים אחרונים
רגע לפני שאתם הולכים
המומחים שלנו כאן כדי לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ