חוות דעת שמאי מומחה לבית משפט

תקציר

קיימים שלל הליכים משפטיים, אשר מצריכים חוות דעת שמאי. באילו מקרים זה נדרש, איך בוחרים שמאי מקרקעין ומה תפקידו, מהי עלות חוות דעת שמאי מקרקעין? כל מה שאתם צריכים לדעת

אתם ודאי יודעים כי בכל מיני מקרים כדאי, ולפעמים צריך, לפנות לשירותי שמאות מקרקעין, למשל עבור הערכת שווי דירה או הערכת דמי שכירות. אלה תרחישים די מוכרים, אך האם אתם מודעים לכך שקיימים לא מעט מצבים, בהם תצטרכו להגיש חוות דעת שמאי מקרקעין עבור תיק שאתם מנהלים בבית המשפט? בדומה לשימוש במומחים מתחומים משפטיים אחרים, גם מטרתה של חוות דעת שמאי היא לסייע בהוכחת טענות אשר קריטיות להכרעה בין שני צדדים.

מהי חוות דעת שמאי לבית משפט?

כל שומת מקרקעין היא למעשה חוות דעת של מומחה בתחום המקרקעין, בנוגע לשווי של נכסי מקרקעין. עם זאת, לא כל חוות דעת שמאי ניתן לצרף לכתב הגנה או לכתב תביעה. כדי להיחשב בתור חוות דעת שמאי מומחה, עליה להיות מקיפה ולקחת בחשבון תקנים שמאיים רלבנטיים. חוות דעת כזו דורשת יותר ידע, בקיאות וניסיון מאשר שמאות מקרקעין רגילה, ועליה להיכתב בהתאם לסוגיה המשפטית הרלבנטית, לתקדימים ולכל דבר שעשוי להשפיע על שווי של מקרקעין.

למעשה, חוות דעת של שמאי מקרקעין מומחה משמשת בתור עדות משפטית לכל דבר. לכן, אנשי המקצוע נדרשים לעמוד בסטנדרטים מסוימים ולהתחייב לספק עדות אמת בחוות הדעת שלהם. לכל חוות דעת שמאי או שמאית לבית משפט, עליהם לצרף תצהיר המפרט את ניסיונם והשכלתם, וחתימה. משמעות החתימה: אישור לכך שהם מודעים להשלכות של אי אמירת אמת בחוות הדעת.

חוות דעת שמאי מקרקעין נועדה לעזור לשופטים, להבין ולדעת כל מה שרלבנטי וחשוב בנוגע לנכסים עליהם מתדיינים, ועשויה להיות לה השפעה מכרעת על פסיקת בית המשפט בתיק. חשוב לציין, כי במהלך משפט ייתכן ותוגש יותר מחוות דעת אחת. שני הצדדים רשאים להציג שומה של מומחה מטעמם, ובמקרים מסוימים בית המשפט ממנה שמאי מקרקעין בעצמו.

באילו מקרים מכין שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט?

כמעט בכל פעם שנכס מקרקעין כלשהו רלבנטי לדיון משפטי, צריך חוות דעת של מומחה. אלה רק כמה תרחישים, בהם חוות דעת שמאי מקרקעין יכולה להכריע בין שני צדדים במשפט:

סכסוכים משפטיים

אשר במרכזם ויכוח הנוגע לשווי של מקרקעין.

פירוק שיתוף

בין שותפים עסקיים, יורשים של נכס, במסגרת הליך גירושין וכו'.

ליקויי בנייה

מצד קבלנים ויזמים, אשר מביאה לירידת ערך הנכס.

הפקעת קרקעות

על ידי המדינה, אותה תובעים על מנת לקבל פיצויים.

הליכי הוצאה לפועל

קביעת שווי נכס שנמכר במסגרת כינוס נכסים.

איך בוחרים שמאי מקרקעין עבור חוות דעת משפטית?

כפי שבטח כבר הבנתם, כדאי להשקיע זמן ומחשבה במציאת שמאי מקרקעין מומחה. עליו (או עליה) להיות בקיא ומנוסה, ולהיות מוכן לאפשרות שמעבר לחוות הדעת, גם יזמנו אותו לספק עדות של ממש בבית המשפט. חוות דעת שמאי מומחה צריכה להיות מקצועית ומאוד מפורטת. יש להציג בצורה ברורה את מאפייני ופרטי הנכס המדובר, ולנמק באופן נרחב את כל המסקנות והתובנות לגבי שוויו.

ככל שתגישו חוות דעת שמאי מקרקעין יותר מקיפה, אשר נכתבה על ידי שמאי מקרקעין משכיל ואמין, כך יגברו הסיכויים שלכם לצאת מרוצים מהתיק. קחו בחשבון כי במרבית ההליכים המשפטיים חוות הדעת שתגישו לא תהיה היחידה, שכן היא תעמוד מול חוות הדעת שיגיש הצד השני.

שתי חוות הדעת עשויות לסתור זו את זו לחלוטין, כך שמומלץ לבחור שמאי מקרקעין שיצליח להרשים את בית המשפט, בחוות הדעת עצמה וגם בכישוריו וניסיונו. נוסף על כל זה, לא יזיק אם תבחרו בשמאי או בשמאית קרי רוח, על מנת שיצליחו להתמודד עם חקירות נגדיות של עורכי דין ממולחים ובכלל, עם אווירה עוינת ומתוחה בבית המשפט.

מה עוד חשוב לדעת על חוות דעת שמאי מקרקעין מומחה?

  • שמאי מקרקעין יכולים לבסס את עמדתם על פסיקות רלבנטיות מהעבר, על חקיקה בעלת קשר לתיק או על תקינה שמאית.
  • במקרים מסוימים, בית משפט דורש חוות דעת מומחה כתנאי מקדים לפתיחת הליך משפטי. במקרים אלה, המומחה ממונה מטעם בית המשפט ולא על ידכם או על ידי הצד השני.
  • גם אם בית משפט לא מצליח להכריע בין הצדדים, יש לו אפשרות למנות מומחה מטעמו, על מנת שיעזור לשופטים לקבל החלטה.
  • מינוי של מומחה מטעם בית המשפט, לא מוריד מסדר היום את חוות הדעת האחרות.
  • יותר מזה, חוות דעת שמאי של מומחה מטעם בית המשפט אינה מחייבת. כלומר, בית המשפט יכול להחליט בסופו של דבר בניגוד למסקנות המומחה שמינה בעצמו.
  • אם התמנה מומחה כזה, גם במקרים בהם הצדדים לא הגישו חוות דעת משלהם, יש להם זכות לחקור אותו לגבי מסקנותיו.

כמה עולה חוות דעת שמאי מקרקעין?

חוות דעת שמאי מומחה יקרה יותר, לעומת חוות דעת רגילה בנושאי שמאות מקרקעין, מאחר ומדובר בעבודה רצינית יותר, שדורשת זמן ותשומת לב רבים יותר. על מומחיות צריך לשלם, וזוהי השקעה שעשויה להשתלם בגדול. מעבר לזה, אל תשכחו את גודל האחריות שלוקחים על עצמם שמאי מקרקעין כאשר הם מגישים חוות דעת משפטית, ואת האפשרות שהמומחה יצטרך להגיע להעיד בפני בית המשפט.

צריכים חוות דעת שמאי מקרקעין? אנחנו, במשרד מרום גולי שמאות מקרקעין, נשמח לסייע. אנחנו מאוד מנוסים, מבינים את הצרכים שלכם ויודעים כיצד לספק אותם, ובין היתר, משרדנו נכלל ברשימת שמאים מומחים של בית המשפט אנו דוגלים באמינות ובכנות, מכירים היטב את ענף המקרקעין, מתמצאים בשלל סוגיות ובטוחים שנוכל להשיג עבורכם תוצאות משפטיות מעולות. מוזמנים לפנות אלינו.

מאמרים נוספים בנושא חוות דעת שמאי מקרקעין לבתי משפט

מבנים ציבוריים - תל אביב

מבני ציבור

מאפייניו של מבנה ציבור הינם ייחודיים המבדילים אותו מהשימושים במקרקעין העסקיים הפרטיים, כך ששוק הנכסים המיועדים למבני ציבור הינו מצומצם למדי וכי רמת הסחירות וגמישות

קרא עוד »
שני זקנים בבית אבות

בית אבות

סקירת ענף המגורים לאוכלוסייה המבוגרת:בישראל יש כיום מעל 500 מוסדות שמטרתם לשמש מעון לאוכלוסייה המבוגרת כאשר חלקם בבעלות פרטית או של חברה בע"מ, בחלקם בבעלות

קרא עוד »
תדלוק בתחת דלק - הערכת שווי תחנת דלק באמצעות שמאי מקרקעין מרום גולי

תחנת דלק

שמאי מקרקעין לתחנת דלק – אומדן שווי תחנת דלק תחנת דלק היא נכס מקרקעין המשמש למכירת דלקים לכלי רכב ומכירת מוצרים ושירותים משלימים לפקודים אותה.להלן

קרא עוד »
שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מאמרים אחרונים
רגע לפני שאתם הולכים
המומחים שלנו כאן כדי לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ