שמאי מקרקעין חיפה

תקציר

שמאי מקרקעין בחיפה צריך להכיר לעומק את הסוגיות, אשר מתלוות לשינויים ולתכנונים השונים באשר לבניית העיר. חיפה היא העיר השלישית בישראל מבחינת כמות אוכלוסייה, היא בירתה של אזור הצפון ומהווה מרכזי תעשייה, תרבות ותחבורה משמעותי.

מראשית ההיסטוריה, חיפה הייתה עיר נמל, וגם כיום הנמל משמש כמוקד מסחר מהגדולים בישראל. הטופוגרפיה בעיר בחלקה הררית ובחלקה ומישורית, בעיקר אזור החוף.

סוגיה מרכזית של שמאות מקרקעין חיפה היא תוכנית המתאר החדשה שאושרה בשנים האחרונות – חפ/2000, תוכנית בעלת משמעויות נרחבות לגבי נכסי המקרקעין בעיר, ובנוגע לצירי התחבורה. שמאי מקרקעין באזור חיפה חייב לקחת בחשבון תכנון עתידי של יצירת או שדרוג צירי תחבורה, שיוכלו להשפיע רבות על הערכות שווי מקרקעין.

תכנית המתאר מחליפה תכנית ותיקה מאוד, שאושרה עוד בימי במנדט הבריטי. היא אמורה להתבצע עד שנת 2025, וכוללת בין השאר הגעה של עשרות אלפי תושבים חדשים לחיפה.

חיפה מחולקת ל-8 רבעים:

 • קרית חיים – קרית שמואל – רובע שמכיל שתי שכונות, אשר יש אנשים המחשיבים כחלק מהקריות: קרית חיים (מזרחית ומערבית) וקרית שמואל. קרית חיים גובלת עם הים התיכון במערב, עם כביש 4 וקרית ביאליק במזרח, עם הקריות בצפון, ועם אזור התעשייה של מפרץ חיפה בדרום. מרבית העסקים בשכונה ממוקמים על הציר המרכזי שמחבר בין חלקה מהערבי למזרחי. קריית שמואל ממוקמת בין קרית ים, קרית חיים וקרית מוצקין.
  למידע לגבי הקריות ראו שמאי מקרקעין בקריות.
 • מפרץ חיפה והצ'ק פוסט – אזור התעשייה הראשי של העיר, ובו בתי הזיקוק המפורסמים שלה. זהו רובע רחב מאוד, שגובל בנמל ומכסה כשליש משטחה של חיפה, אך מכיוון שעיקרו עיסוק בתעשייה, גרים בו מעט מאוד אנשים. הרובע מחולק לשלושה תתי-רובעים: לב המרץ, נמל חיפה וחלוצי התעשייה.
  לאחרונה אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תכנית חדשה עבור הרובע, ובפרט למפרץ חיפה. הכוונה היא לבנות מעין "עמק חדשנות" במקום בתי הזיקוק ותעשיות מזהמות נוספות, ובמקומם ייבנו תעשיות אחרות. התכנית גררה ביקורות מסוימות, מכיוון שלא לקחה בחשבון אפשרות של הקצאת שטחים למגורים ברובע.
 • העיר התחתית – בחלקה הנמוך של חיפה תמצאו את הנמל, וגם עסקים רבים ומספר שכונות מגורים, ביניהן שכונות מוכרות כמו ואדי ניסנאס, והמושבה הגרמנית.
 • מערב חיפה – זהו הרובע בו קיימת חפיפה בין אחוז השטח לבין אחוז האוכלוסיה (לעומת כלל חיפה) – שניהם מהווים כ-15%. הרובע גובל בים התיכון גם ממערב וגם מצפון, ורוב השכונות בו נמצאות על מישור החוף. למשל: בת גלים, קריית אליעזר, נווה-דוד ורמת הנשיא.
 • כרמל – שמאי מקרקעין מומלץ יודע שזהו הרובע הכי מאוכלס בחיפה. לרובע הכרמל היסטוריה עשירה, ויש בו שש שכונות, כולל: כרמל מרכזי, כרמל מערבי, כרמל צרפתי ואחרות.
 • הדר הכרמל – אחת השכונות המרכזיות ברובע (שנקראת באותו השם, או בקיצור "הדר"), היא גם אחד מאזורי המגורים המרכזיים בחיפה כולה. השכונה מפורסמת בין השאר בזכות מבנים בסגנון הבאוהאוס מגרמניה. מעבר לזה, הרובע כולל שכונות נוספות בין העיר התחתית והכרמל, כמו רמת ויז'ניץ, שכונת נחלה, והדר-עליון.
 • נווה שאנן – רובע נוסף שמכיל שכונה מרכזית, שנקראת באותו השם. זוהי השכונה הגדולה ביותר בעיר, ואחת הגדולות בישראל. ברובע נמצאים שכונת זיו, שדרות טרומפלדור ורחוב חניתה.
 • רמות הכרמל – רובע שמשתרך לאורך החלק הדרומי של הר הכרמל, וממנו ניתן לצפות על מפרץ חיפה ועל חוף הכרמל. בין השכונות המרכזיות ברובע: את אחוזה, הרוממות, ציר חורב – רמת בגין ורמת אשכול, והשכונות דניה ורמת גולדה, על ציר אבא חושי.

משרד שמאות מקרקעין מרום גולי מתמחה ומנוסה בנושאים של הערכות שווי מקרקעין, היטל השבחה, חוות דעת שמאי מומחה בבית משפט מיסוי מקרקעין (לרבות מס שבח) ועוד. המשרד מלווה את לקוחותיו בשלל צרכיהם, כולל מול הרשויות המקומיות וגם רשות מקרקעי ישראל.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מאמרים אחרונים
רגע לפני שאתם הולכים
המומחים שלנו כאן כדי לעזור לכם! השאירו פרטים ונחזור אליכם לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ